Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Komunikácia so školiteľom diplomovej práce

Pozor na to ako komunikujete s vašim školiteľom Komunikácia študenta s vedúcim, či školiteľom záverečnej práce môže mať mnoho podôb. Niektorí školiteľa uprednostňujú pravidelné individuálne konzultácie. Iní si to zase zjednodušia a organizujú spoločné konzultácie...

Komunikácia so školiteľom diplomovej práce

Pozor na to ako komunikujete s vašim školiteľom

Úvodný obsah

Študenti ešte predtým ako začnete písať svoje záverečné práce, zamerajte sa na správny výber témy, ktorá Vám je blízka a taktiež školiteľa, ktorý sa danej téme venuje. V tomto smere je veľmi dôležité, aby ste sa zamerali na tému Vášmu srdcu blízku. Celkovo je najdôležitejším krokom vybrať si tému ktorej človek rozumie, má dostatok vedomosti o tejto téme a vie ju spracovať. Preto odporúčame študentom, ešte skôr ako si vyberú školiteľa, zamerať sa na správny výber témy.

Aký je to správny výber témy? Ako v takomto prípade postupovať? To si teraz povieme nižšie.

 

Ako prvým, najdôležitejším krokom je spísanie si nápadov a to: záľuby, záujmy študenta týkajúce sa odboru, ktorý študent študuje, prípadne zamerať sa na oblasť praxe, ktorú študent vykonáva a ktorá ho zaujíma. Je potrebné, aby si študent ucelil, čo konkrétne ho baví a, čo by chcel v živote robiť a na základe tejto skutočnosti, záujmov, si študent vie pekne stanoviť a vybrať tému, ktorá by ho zaujímala a ktorej by sa naplno venoval.

 

Prečo sa bavíme práve o správnom výbere témy?

Pretože, študenti, ktorí si vybrali tému, ktorú poznali a ktorá ich zaujímala, dokázali sa s ňou vžiť a lepšie a kvalitnejšie ju spracovali. V tomto smere je kvalita veľmi dôležitá. Kvalitnú záverečnú prácu dokáže vypracovať len taký študent, ktorého písanie o téme baví, rozumie jej a je s ňou stotožnený. Druhým dôležitým krokom je, aby si študent prezistil informácie z oblasti témy, ktorá ho zaujala. V tomto smere je dôležité zistiť, či bude mať študent dostatok zdrojov k napísaniu podkladov. Ak k danej téme študent nebude mať dostatok zdrojov, odporúčame mu zamerať sa skôr na inú tému, ku ktorej má k dispozícií množstvo slovenských ako aj zahraničných zdrojov. Ak si študent už vybral tému a má k nej dostatok zdrojov, ktoré si prezistil v knižnici a taktiež našiel na internete, potom nastal čas vybrať si a následne osloviť potencionálneho školiteľa.

Pri výbere školiteľa sa študenti vždy dobre zamyslite. Pokiaľ si so svojim školiteľom budete rozumieť, určite to bude mať veľký prínos pre vašu bakalársku prácu. Je, ale najskôr potrebné si vybrať školiteľa, ktorý má odborné vedomosti, znalosti z danej oblasti, resp. témy, ktorú ste si vybrali. Keď si tieto informácie zistite, nastáva čas oslovenia a komunikácie so školiteľom. V prvom rade je potrebné, aby ste sa so školiteľom osobne stretli, porozprávali a opýtali sa ho, či bude ochotný s Vami spolupracovať a stane sa tak Vaším vedúcim práce. Ak bude súhlasiť, potom mu predstavte Vašu tému a s ňou spojené informácie ohľadom vypracovania a zdrojov. Oponenta si bohužiaľ zvoliť nemôžete, avšak kvalita vašej práce a spokojnosť vášho školiteľa s ňou, je zvyčajne základom pre dobrý posudok aj od oponenta.

Samotná komunikácia študenta s vedúcim, či školiteľom záverečnej práce môže mať mnoho podôb. Niektorí školiteľa uprednostňujú pravidelné individuálne konzultácie. Iní si to zase zjednodušia a organizujú spoločné konzultácie všetkých svojich diplomantov. Nie každý učiteľ si však vie nájsť na svojich diplomantov čas. Dôvodom môže byť, že má veľa externistov, že robí nejaký výskum, že býva ďaleko od školy a vídať ho tam je možné akurát tak niekedy poobede. V tomto prípade už asi neprichádza iná možnosť, ako komunikovať prostredníctvom elektronickej pošty.

 

Niekto túto komunikáciu ovláda dokonale, niekomu už len pri pomyslení na to, že má komunikovať s niekým nadriadeným naskočí husia koža. Bojí sa, či dokáže učiteľa presvedčiť, že je spoľahlivý, vzdelaný, dôveryhodný a bystrý. Nemusíte sa však ničoho báť. Komunikovať s vedúcim diplomovej, bakalárskej alebo seminárnej práce nemusí byť žiadna veda. Stačí keď sa budete pridržiavať jednoduchých zásad:

 

Predmet mailu

Prvú zásadnú chybu, ktorej je potrebné sa vyhnúť pri emailovej komunikácií so svojim konzultantom diplomovej práce je neuviesť predmet mailu. V prvom rade je to nezdvorilé a ďalšia vec je tá, že školiteľ ak uvidí, email bez predmetu, na 70 % ho ani neotvorí. Ak uvediete predmet emailu, uľahčí to orientáciu školiteľovi diplomovky, aj vám. Predmet by však mal byť čo najstručnejší, nemal by byť napríklad v tvare: „ Žiadosť študenta o záväzné potvrdenie vedúceho diplomovej práce na tému Ekonomické zhodnotenie vplyvu makroekonomických ukazovateľov na juhovýchodnú Európu“. Takýto predmet môžete zjednodušene napísať ako: Diplomová práca. Konzultant bude vedieť o čo približne ide a podrobnosti sa dozvie, keď otvorí mail.

Oslovenie

Prvý dojem je veľmi dôležitý a môže veľa naznačiť to, aký bude váš vzťah so školiteľom Vašej záverečnej práce počas celej doby vypracovania diplomovky alebo bakalárky. Úvod by mal byť adresný, teda mal by zahŕňať meno adresáta (prípadne tituly). Je dôležité sa vyhnúť pozdraveniu ako :“Zdravím“, „Dobrý“ atď. Oveľa efektívnejšie je oslovenie „Vážený školiteľ“. Niektorí učitelia si dajú záležať aj na gramatike. Tak len tak zjednodušene: prvé oslovenie oddeľujeme čiarkou, po oslovení začíname malým písmenom.

Text emailu

Je potrebné pochopiť, že váš školiteľ po náročnom dni, už len s veľkou námahou číta večer správy v mailovej schránke. Preto ak chcete, aby si váš mail vôbec školiteľ prečítal, buďte čo najstručnejší. Snažte sa využívať odstavce, odseky pre každý nový druh myšlienky. Napr. v každom novom odseku môžu byť otázky o: osnove diplomovej práce, zozname použitej literatúry, výskum diplomovej práce, o dotazníku atď. Všeobecne sa za maximálne prijateľnú dĺžku emailu považuje 40 riadkov. Garantujem vám, že ak túto dĺžku prekročíte, nečudujte sa, keď vám na ňu váš vedúci neodpovie.

Zvýraznenie textu

Ak chcete, aby bol Váš mail čo najprehľadnejší, zvýraznite dôležité časti textu. Používajte však v správe vždy len jeden druh zvýraznenia, napr. kurzíva, tučný text, podčiarknutie. Hlavne to neprežeňte s kapitálkami (veľké písmena, napr. DIPLOMOVÁ PRÁCA) a výkričníkmi (napr. Prosím Vás, pošlite mi Vaše vyjadrenie k teoretickej časti bakalárky !!!!!!!!!!!!!!!)

Pozdrav na záver

Dávajte pozor, aby ste nekončili mail svojimi iniciálkami. Používajte napríklad: „So srdečným pozdravom“, „S pozdravom“ , „Prajem Vám pekný deň“ , „Majte sa pekne“ atď.

Poďakovanie na záver

Tým, že poďakujete hoci vám váš školiteľ možno v tú chvíľu nič extra neporadil, v ňom možno vzbudíte záväzok urobiť tak nabudúce. Dajte mu najavo, že si ceníte jeho úsilie, drahocenný čas, že vám dokáže vyhovieť, hoci si nemyslíte, že vám urobil až tak záslužnú činnosť. Podvedome ho tým podnietite, aby vám skutočne odpovedal a nezaložil Váš mail k Prečítaným mailom.

Odpoveď na mail

Na mail vedúcemu diplomovej práce, prosím, odpovedajte pokiaľ sa dá ihneď. Pokiaľ nestíhate, aj tak mu pošlite aspoň mail s prosbou o strpenie a sľub, že odpoviete najskôr ako to bude možné.

Nižšie zobrazujeme ukážku ako má vyššie popísaný e-mail vyzerať:

 


PS: Mimo témy, ale páčia sa nám aj zápisky pri spracovaní diplomovej práce. Budete tak mať prehľad o tom, čo ste spravili, prípadne, čo ešte potrebujete spraviť. Celkom dobre to spravil aj študent Univerzity Komenského v Bratislave. Tu je príklad:Pracovný denník bakalárskej práce.

 

Nechce sa Vám písať záverečná práca ?

Radi Vám s tým pomôžeme

Nezáväzná objednávka

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac