Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Dotazník k diplomovej práci

Dotazník k diplomovej práci

Súčasťou každej diplomovovej práce je teoretická aj praktická časť. Kým cieľom teoretickej časti je preukázať naše vedomosti, ako i schopnosť pracovať so zdrojmi, v časti empirickej danú teóriu dokazujeme, prípadne vyvraciame. Jedným zo spôsobov, ako dospieť k praktickým výsledkom, je dotazník. Čo sa v ňom má nachádzať a ako ho vypracovať, aby bol v súlade s požadovanými normami?

 

Dotazník v diplomovke

Dotazník patrí bez pochýb k najpoužívanejším metódam získavania informácií a potrebných údajov na vypracovanie praktickej časti záverečnej práce. Zvyčajne sa skladá z úvodu, v ktorom autor práce osloví respondentov a stručne popíše, na čo budú ich odpovede slúžiť a z otázok, ktoré môžu byť dvojakého druhu. Ide buď o otázky zatvorené, na ktoré je možné odpovedať len vopred stanovenými odpoveďami alebo otvorené – tu odpovedá každý svojimi vlastnými slovami. Otázky musia byť zostavené tak, aby im respondenti porozumeli a boli schopní čo možno najjednoznačnejších odpovedí, no pravdaže je nevyhnutné prispôsobiť ich aj danej vzorke opýtaných.

 

Najčastejšie otázky v dotazníku diplomovej práce

Po krátkom úvode, v ktorom autor diplomovej práce poprosí respondentov o ich odpovede a tiež v krátkosti predstaví, na čo dotazník slúži, prichádzajú konkrétne otázky. Sú koncipované v závislosti od témy diplomovky aj cieľa, ktorý ňou autor sleduje, avšak existujú isté štandardné otázky, ktoré sa spravidla vyskytujú v každom dotazníku.

 

Najčastejšie otázky:

1. Pohlavie

a) muž

b) žena

2. Vek

a) 18 – 30 rokov

b) od 31 - 40 rokov

c) od 41 do 50 rokov

d) nad 51 rokov

3. Vzdelanie

a) základné

b) stredoškolské bez maturity

c) stredoškolské s maturitou

d) vysokoškolské

4. Pracovné zaradenie

a) zamestnaný

b) nezamestnaný

c) študent

d) dôchodca

e) rodičovská dovolenka

Po sérii otázkoch zisťujúcich základné informácie o danom respondentovi prichádzajú na rad špecifické otázky zamerané na konkrétnu tému výskumu:

5. Uveďte na stupnici od 1 – 10 váš záujem o parlamentné voľby.

6. Zúčastňujete sa volieb pravidelne?

a) áno, vždy

b) nie pravidelne

c) nikdy nevolím

7. Prečo sú pre vás voľby dôležité?

a) je to prejav demokracie

b) možnosť ovplyvniť dianie v krajine

c) neviem, či sú dôležité

d) neprikladám im žiadny význam

 

V prípade, že by ste si napriek našim radám aj ukážke nevedeli dať rady so zostavením otázok vo Vašom dotazníku, nestresujte sa tým. Pokojne sa obráťte na našich odborníkov, ktorí Vám s tým veľmi ochotne pomôžu.

Podobné články na blogu

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy
26.05.2022

Bakalárska práca z informatiky a tipy na originálne témy

V dnešnom článku sme si pre vás pripravili množstvo zaujímavých tipov na témy bakalárskej práce z odboru informatika. Ak chcete trochu vyst…

Čítať viac
Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu
19.05.2022

Tipy na témy zo psychológie pre bakalársku prácu

Ak patríte medzi študentov psychológie, koncom druhého ročníka bakalárskeho štúdia vás bude čakať rozhodovanie pri výbere t…

Čítať viac
Bakalárska práca o sociálnej práci
12.05.2022

Bakalárska práca o sociálnej práci

Študujete sociálnu prácu na vysokej škole a prišli ste do štádia, kedy si máte vybrať tému vašej bakalárky? Toto…

Čítať viac